Her Şey Üstüne Geldiği Zaman

  • paylaşım
reyhaniyayinlari-ibretlikissalar-dinic-kopya

Vakti zamanında milyonlarca kurbağa, bir dağın eteğindeki gölde yaşarlarmış. Yaz gelince oyunlar oynar, kış gel ince yatarlarmış. Bir de kendilerine has yaz yarışları yaparlarmış. Derken bir yaz daha gelmiş çatmış kapıya. Girmiş bizim kurbağalar, yarış için sıraya.

En genç, en güçlü kurbağalar çıkmış yarış için meydana. Geri kalanlar da seyirci olarak dizilmişler yan yana. Oyuncu olamayan seyirci olmaya mahkum ne de olsa bu hayatta. Yarışan kurbağa olursa; yarışta zıplamak olur. En yükseğe zıplayan, en ala zıp zıp olur.

Yüce dağın eteğinde yıllardır bir bayrak çakılıymış, bayrağı oraya kurbağaların en akıllıları çakmış. Derken Bir gün aniden ölüvermiş bu kurbağa. Onun anısına başlamışlar yarışmaya. Yaman bir mücadelede bayraklarla kapışmaya…

Herkes bayrağıyla onun bayrağını geçmek, en yüksekte olmak istiyormuş, zaten yarıştaki amaçta buy muş. Bu yaz da yarışmacılar dizilmişler dağın yamacına. Herkes odaklanmış bu kutsal amacına. Etrafta da halk hemen başlamış, alkışlara, tezahüratlara.

Kurbağalar bir zıplamış iki zıplamış, üç zıplamış… Zıpladıkça zıplamışlar ama bir türlü başaramamışlar bayrağa ulaşmaya. Hal böyle olunca halk ta durur mu hiç ? başlamış hemen sataşmaya.
“Yuh”lar , “tüh ” ler hava uçmuş. Bunları duyan Yarışmacılar da bir bir kaçmış.
“Yapamazsınız, başaramazsınız !” Nidaları kurbağaları yıldırmış.

Zıpladıkça başarısız olan kurbağalar, iyice çıldırmış. Azar azar çekilmişler yarışmadan. Uzaklaşıp gitmişler bir şeye karışmadan. Ama bir kurbağa hala zıplıyormuş, zirveye doğru. O zıplamış, halk yuhlamış , o zıplamış, halk yuhlamış.O da halk ta hiç durmamış.

Böyle uzun bir vakit geçtikten sonra bir de bakmışlar ki, bizim kurbağa tepede. Artık onun bayrağı, dalgalanıyor göklerde. Yarış da onun artık, onun artık zirve de. Herkes bir anda şaşırmış, yuhlamanın yerini alkış kıyamet almış. Kurbağa yılma dan göstermiş gayretini, kimse de gizleyememiş hayretini. İnince kurbağa aşağıya, hemen koşmuşlar yanına. Tebrikler, taktirler sarılmalar başlamış, derken biri atlamış :

– Nasıl yaptın kurbağa kardeş? Nasıl başardın ? Demiş.
Kurbağa bakmış lakin hiç ses vermemiş. Biri sormuş, diğeri sormuş. Ama kurbağada cevap yok, sanki donmuş! Anlayamamışlar bu işi, anlayamamışlar bu kurbağa bu baskıya rağmen nasıl başarmış? O sırrı da biz söyleyelim:

Bizim kurbağa Sağırmış .. İşte böyle başarmak istiyorsak, evet yükümüz ağır. Söylenen her şeye dilimiz lal olmalı, kulağımız sağır.

maxidukkan-dini
Etiketler: , , , , , , , ,
SEVDİKLERİNLE PAYLAŞ
  • paylaşım
YORUMLAR

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

BENZER İÇERİKLER